тел.:067 465 73 98

Центр земельного права

Про одноосібника, сільраду і спадкоємців

Якщо власник земельної ділянки (паї)помер 1.01.2017 року, він був одноосібником і він з осені зорав його, заповіту не було , притендентів на цю ділянку багато,в нього є троє дітей двоє з них повнолітні від першого браку і з ним не проживали більше дисяти років а третії від іншого браку який з ним проживав до смерті і кожин собирається самовільно її весною сіяти. що должин робити виконавчий орган на місці (сільська рада).

Стаття 23 Земельного кодексу України встановлює приіоритетність земель сільськогосподарського призначення. Ця пріоритетність (хоч це й прямо на записано в названій статті) зокрема передбачає, що землі сільгосппризначення мають використовуватися, а не "гуляти". Навіть якщо власник земельної ділянки помер. Але хто саме має користуватися землею?

Виключні повноваження щодо володіння, користування та розпорядження майном (в тому числі й земельною ділянкою) має його власник. Ці повноваження перейдуть до спадкоємця(ів) померлого, але тільки після оформлення права на спадщину. А таке оформлення відбудеться не раніше ніж черех 6 місяців (ч.1 ст.1298 Цивільного кодексу України, далі - ЦКУ). Що робити до цього моменту?

Відповідно до частини 1 статті 1285 ЦКУ ("Управляння спадщиною") "Якщо у складі спадщини є майно, яке потребує утримання, догляду, вчинення інших фактичних чи юридичних дій для підтримання його в належному стані, нотаріус, а в населених пунктах, де немає нотаріуса, - відповідний орган місцевого самоврядування, у разі відсутності спадкоємців або виконавця заповіту укладають договір на управління спадщиною з іншою особою. 

У разі відсутності спадкоємців або виконавця заповіту особою, яка управляє спадщиною, до складу якої входить земельна ділянка, є сільська, селищна, міська рада за місцезнаходженням такої земельної ділянки".
Земельна ділянка безперечно потребує утримання та догляду, тому підпадає під дію терміну "управління спадщиною". Але з наведеної норми  слідує, що за наявності хоча б одного спадкоємця ні нотаріус, ні сільрада не можуть укласти договір на управління спадщиною. В такому випадку спадкоємець(ці) управляє(ють) спадщиною самостійно.
Враховуючи відсутність заповіту, всі діти померлого (незалежно від якого шлюбу та від тривалості проживання зі спадкодавцем),  його вдова та батьки (якщо вони переєили спадкодавця) є спадкоємцями однієї (першої) черги (ст.1261 ЦКУ). Відповідно вони мають управляти спадщиною за спільною згодою. В разі відсутності такої згоди спір між ними має вирішуватися судом. Сільська рада не має повноважень втручатися в дану ситуацію.
Google+