тел.:067 465 73 98

Центр земельного права

Новини

Отримання земельної ділянки під забудову

Написала заяву на виділення земельної ділянки в м.Рівне під індивідуальне будівництво 3 роки назад. Які мої подальші дії (адже сидіти чекати нічого не буде). Як я можу дізнатись про вільні ділянки, які на них треба довідки та від кого... І чи може бути таке, що дозвіл на одну ділянку надають не одній особі, а декільком - тоді які дії в цьому випадку

Судячи зі змісту запитання його автор земельної ділянки не дочекається. Причина банальна - неправильна послідовність дій. Та почнемо з цитати:

"Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки..." (ч.6 ст.118 Земельного кодексу України).

Тобто, подаючи клопотання потрібно чітко зазначити яку саме земельну ділянку ви просити надати у власність, отже, знайти вільну ділянку потрібно до подання клопотання. Якщо цього не зробити у міськради буде підстава для відмови за формальними ознаками.

Отже, цілком можливо, що автору запитання доведеться починати спочатку. Але як дізнатися, де є вільна земля? В першу чергу радимо скористатися публічною кадастрової картою. На ній чітко видно вже сформовані земельні ділянки (багатокутники блакитного кольору). Теоретично вся інша територія (не зафарбована блакитним кольором) є вільною. Але тільки теоретично. Адже існують землі загального користування, земельні ділянки, не придатні для забудови (в силу наявних містобудівних та інших обмежень), та, нарешті, земельні ділянки, сформовані до 2013 року, які з певних причин досі не попали в кадастр.

Тому більш логічним буде звернутися з інформаційним запитом щодо наявності вільних земельних ділянок до виконкому міської ради. Підстаовою для такого звернення є положення частини 5 статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності": "Уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах. 

До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову".
Щоправда і тут треба бути готовим до боротьби з бюрократичною систему, оскільки на практиці чиновники не поспішають ділитися такою інформацією.
Що ж стосується дозволів на розробку проектів землеустрою то законодавство дійсно не містить прямих обмежень щодо кількості осіб, яким може бути надано дозвіл на ту саму ділянку. Єдине реальне обмеження - це здоровий глузд, яким, на жаль, не користуються в деяких місцевих радах. А порада в цьому випадку може бути тільки одна: якщо ви отримали такий дозвіл, не зволікайте із замовленням проекту землеустрою, його погодженням та державною реєстрацією земельної ділянки.
Google+