що робити із занедбаною землею
якщо успадкували земельну ділянку, обтяжену орендою
Думка Мінагрополітики
Думка міністра фінансів
Заявник хоче взяти у власність 2,0 га землі для ОСГ. Подавши заяву в Головне управління Держгокадастру у області через місяць отримав відповідь, що сільська рада не погодила, тому що заявник там не проживає. Далі, заявник знову пише і вимагає, щоб дали дозвіл на розробку проекту, описуючи ситуацію, що згідно Закону все нормально, і підстав для відмови немає, але ж головне управління знову пише, що ми Вам відповідь місяць назад давали, і добавляє, що на тому місці, де Ви хочете взяти 2,0 га існує земельна ділянка площею 28,7017 га. І є кадастровий номер. Отже, надання дозволу можливе лише після розроблення технічної документації по поділу за попередньою згодою органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою (головне управління). Чи правомірно все це? І що ж робити далі? Це ж замкнуте коло...
1. Головне управління Держгеокадастру не повинно було направляти заяву про виділення земельної ділянки на погодження до сільської ради. Про це писали двічі (див. консультації "Межі за межами" та "Держземагенство пропонує порушувати закон".
2. Стосовно відмови в погодженні, "тому що заявник там не проживає". Така підстава є грубим порушенням Конституції України, стаття 24 якої стверджує, що "Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками ... місця проживання...". На жаль ігнорування Конституції в цій частині явище не рідке.
3. Щодо поділу земельної ділянки. Дійсно, законодавство передбачає таку можливість та механізм поділу (ст.56 ЗАкону України "Про землеустрій", далі - Закон про землустрій). Але здійснюється він виключно Але для державних та комунальних земель поділ здійснюється за погодженням органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою (тут ГУ Держгеокадастру), який цілком може відмовити в такому погодженні. Якщо ж поділ все ж таки буди проведений, то дозвіл на розробку проекту землеустрою буде непотрібен (крім випадків зміни цільового призначення), оскільки вже буде сформована нова земельна ділянка.
4.Альтернативою поділу є розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Цей варіант не суперечить нормам Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) та Закону про землеустрій. А в разі зміни цільового призначення земельної ділянки (якщо зареєстровано земельна ділянка має цільове призначення інше, ніж ведення особистого селянського господарства, що скоріше за все так і є) - єдино можливим.
5. В поставленому запитанні не зрозуміло яким чином була зареєстрована земельна ділянка площею 28,7017 га. Тому важливо перевірити, чи не виникло у якоїсь особи право власності чи користування цією земельною ділянкою. Це можна зробити безпосередньо з публічної кадастрової карти, ввівши кадастровий номер земельної ділянки і вибравши у спливаючому вікні пункт "Інформація про право власності та речові права". Якщо виявиться, що на ц земельну ділянку у когось виникли речові права (скоріше за все право оренди), то до клопотання про надання дозолу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки слід додати погодження землекористувача (ч.6 ст.118 ЗКУ), інакше головне управління Держгеокадастру матиме підстави для відмови в наданні такого дозволу.