що робити із занедбаною землею
якщо успадкували земельну ділянку, обтяжену орендою
Думка Мінагрополітики
Думка міністра фінансів
Я написав заяву в селишну раду ще 7 років тому для отримання земділянки під індив.будівництво. Поставили мене на чергу. Прийшов новий голова і вкінці 2016 надає землю своєму синові. Пояснює тим що не він дає землю а депутати. Питання як все ж отримати ділянку якщо я найду вільну ділянку але депутати не проголосують тому, що не заплатив кожному з них?
Спочатку про чергу. Категорично - будь-які черги щодо отримання земельних ділянок абсолютно незаконні. По-перше, тому що вони просто не передбачені чинним законодавством. По-друге, законом (див. ст.118 Земельного кодексу України, далі - ЗКУ) передбачена чітка процедура, яка зокрема передбачає, що відповідний орган (тут селищна рада) має розглянути подане клопотання протягом 1 місяця, а не формувати чергу з поданих заяв.
Тепер щодо практики надання земельних ділянок "своїм" людям. Дійсно, рішення приймає пленарне засідання (сесія) ради, тобто депутати, а не голова. Проте безсумнівним є вагомий вплив селищного голови на будь-яке рішення ради, хоча б у питанні підготовки його до розгляду. Тому в описаній ситуації вірогідно є ознаки корупційного діяння.
Чи можна подолати систему без роздачі хабарів? Звернемося до закону. Цитуємо частину 7 статті 118 ЗКУ:
"Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні...". Якщо цей термін не дотримано (сесія не збиралася, місцева рада влаштувала чергу та з будь-якої іншої причини) можна сміливо йти до суду. В цьому випадку позовна заява про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії (тобто розглянути клопотання по суті) подається до місцевого суду як адміністративного.
Продовжимо цитату: "...Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку". Безпідставна або з інших підстав відмова може бути оскаржена до суду. А якщо підстави для відмови були, то ці підстави, звісно, будуть однаковими і для звичайного громадянина і для родича селищного голови.
Звичайно захист свої прав в суді має багато нюансів (в даній ситуації згадаємо лише два: необхідність належного оформлення клопотання про надання дозволу та складність виконання судового рішення), тому доцільно буде заручитися підтримкою фахового адвоката.