тел.:067 465 73 98

Центр земельного права

Новини

стягнення орендної плати за попередні роки

Мій батько помер 2013 р. на той час у нас з приватним підприємництвом був укладений договір. За той термін поки я ,сестра і мама прийняли спадщину термін договору закінчися, але приватне підприємництво користувалося землею і користуються дальше незважаючи на те, що термін договору закінчився у 2015 ми договір не поновлювали, бо сестра і мама прийняли спадщину, а я ні , тому що я не мала id картки на той час, але тепер спадщину прийняла і я! На сьогоднійшній день вони і дальше користуються нашою землею і не сплачують нам за це орендної плати( н одної копієчки ми не отримали після смерті батька). Підскажіть будь ласка, як скласти заяву до суду, щоб нам були поверненні кошти , адже уже 2017!

Згідно зі статтею 19 Закону України "Про оренду землі" (далі - Закон про оренду) «Якщо строк дії договору оренди земельної ділянки закінчився у день або після смерті орендодавця, але до державної реєстрації права власності на земельну ділянку за новим власником (спадкоємцем), такий договір вважається продовженим (поновленим) до моменту державної реєстрації права власності спадкоємця або територіальної громади на таку земельну ділянку». Отже договір вважається поновленим, а всі права та обов'язки орендодавця перейшли до його спадкоємців. В тому числі і право на отримання орендної плати, включно із заборгованістю, в тому числі й тією, яка виникла з часу смерті орендодавця.

Перед тим як звертатися до суду потрібно письмово повідомити орендаря про прийняття спадщини, надати йому копії відповідних документів та завити вимогу про виплату заборгованості з орендної плати. В разі відмови від виплати заборгованості або ігнорування письмового звернення, подавати до суду позов про стягнення боргу. Одночасно можна заявити вимогу і про розірвання договору оренди.

Вимоги до позовної заяви та порядок її подання наведені у статтях 118-120 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК). Звернемо увагу на деякі особливості:

Позивачами в даному випадку доцільно виступити всім спадкоємцям.

Ціна позову визначається виходячи з суми заборгованості. До цієї суми можна додати 3% річних, пеню та збитки від інфляції (ч,2 ст.625 Цивільного кодексу України, далі - ЦКУ) розраховані за період з моменту повідомлення орендаря про перехід права власності на земельну ділянку до спадкоємців.

Судовий збір сплачується в розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (640 грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (8000 грн.). При цьому судовий збір має бути сплачений всіма позивачами (по 1/3 кожним).

Обґрунтування позову. Тут потрібно посилатися на сам договір оренди, документи, що підтверджують спадкування земельної ділянки, загальні (ст.ст. 526, 530, 610-612, 625 ЦКУ) та спеціальні (ст.ст. 19, 24, 25, 32 Закону про оренди) норми законодавства, докази, що підтверджують повідомлення орендаря про спадкування та відмову виплати заборгованості з орендної плати.

Підсудність. Позовну заяву слід подавати в місцевий суд (міський, районний, міськрайонний) за місцем знаходження земельної ділянки (виключна підсудність - ст.114 ЦПК).

Якщо ви заявлятимете вимогу про розірвання договору, зверніть також увагу на статтю 33 Закону про оренду.

 

Google+