тел.:067 465 73 98

Центр земельного права

Новини

Держземагенство пропонує порушувати закон

Наведене нижче рішення потребує кількох коментарів.

1. Відповідно до пункту 13 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України "Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції Держземагентства України, обговорення найважливіших напрямів його діяльності у Держземагентстві України утворюється колегія. Рішення колегії вводяться в дію наказами Держземагентства України". Отже формальності витримані. Але зверніть увагу: наказ Держземагенства, яким введено в дію наведене нижче рішення, не зареєстрований в Мінюсті України і тому не є нормативно-правовим актом. Отже це рішення, не зважаючи на неодноразово вжите слово "обов'язкове", насправді не є обов'язковим для застосування.

2. Як видно з тексту документу, він стосується земель сільськогосподарського призначення держваної власності. Саме ними відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) розпоряджається Держземагенство України та його територіальні підрозділи. Відповідно місцеві ради не мають жодного відношення до розпорядження такими землями.
3. Етап надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки чітко врегульований положеннями частини 7 статті 118 та частини 3 статті 123 ЗКУ і не передбачає окремого погодження (розгляду) місцевими радами (за винятком ситуації, коли саме такі ради розпоряджаються відповідними землями).
4. Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення земельних питань віднесено до виключної компетенції пленарних засідань рад. Тобто реалізація наведеного нижче рішення вимагатиме розгляду питань на сесіях відповідних рад. А враховуючи, що чергові сесії збираються (як правило) один раз на місяць, це в свою чергу призведе до порушення встановленого ЗКУ терміну розгляду клопотань про надання згоди на розробку проектів землеустрою земельних ділянок.
5. Уявимо ситуацію, коли рада не погодила питання щодо віділення земельної ділянки, при чому не погодила безпідставно. Що робитиме управління Держземагенства? Так само безпідставно відмовлятиме у наданні земельної ділянки? Тоді йому доведеть взяти в штат додаткового юриста аби ходив по судам. Чи може проігнорує думку місцевої ради? Тоді навіщо ці погодження взагалі потрібні?
В цілому ж складається враження, що рішення колегії Держземагенства має на меті дати місцевим чиновникам можливість не стільки впливати на ситуацію з сільгоспземлями, скільки долучитися до пов'язаних з цим грошових потоків.
 
 
КОЛЕГІЯ ДЕРЖАВНОГО АГЕНТСТВА ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
 
РІШЕННЯ
 
від 14 жовтня 2014 року N 2/1
 
Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності
 
Рішення введено в дію
 наказом Державного агентства земельних ресурсів України
 від 15 жовтня 2014 року N 328
 
Заслухавши та обговоривши інформацію директора Департаменту землеустрою, використання та охорони земель Краснолуцького О. В. про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності та на виконання доручення Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмана В. Б. від 08.10.2014 N 37732/0/1-14, колегія вирішила:
 
1. Інформацію про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності взяти до відома.
 
2. Начальникам головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15 жовтня 2014 року, забезпечити обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою:
 
2.1. Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. До запиту додавати копії клопотань та графічних матеріалів до них.
 
2.2. У запиті, наведеному в пункті 2.1 цього рішення:
 
зазначати прохання до відповідного органу місцевого самоврядування протягом десяти календарних днів з дня отримання запиту письмово висловити позицію із зазначеного питання;
 
інформувати орган місцевого самоврядування, що відсутність протягом зазначеного строку мотивованих заперечень є мовчазною згодою на надання дозволу на розроблення відповідної документації із землеустрою.
 
2.3. У разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання.
 
2.4. У разі якщо у десятиденний строк відповідний орган місцевого самоврядування письмово або за замовчанням погодив (не надав мотивованих заперечень) надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності або надав заперечення, які суперечать вимогам чинного законодавства, забезпечувати у встановленому порядку розгляд клопотань заявників з урахуванням зазначених обставин.
 
Термін виконання - з 15 жовтня 2014 року
 
3. Департаменту землеустрою, використання та охорони земель (Краснолуцький О. В.) надавати головним управлінням Держземагентства в областях, м. Києві методичну допомогу у реалізації ними завдань, передбачених пунктом 2 цього рішення.
 
Термін виконання - постійно
 
4. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.
 
____________
Google+